Posłowie PSL i Unii Europejskich Demokratów chcą, żeby Wigilia Bożego Narodzenia i Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. W tym celu złożyli w Sejmie projekt ustawy. Twierdzą oni, że zwłaszcza w Wigilię, wielu pracodawców i tak skraca dzień pracy, żeby ułatwić pracownikom przygotowanie do zbliżających się świąt. Uzasadniając swój projekt posłowie przytoczyli wyniki ankiety, z której wynika, że teraz 24 proc. pracowników wyjdzie 24 grudnia trochę wcześniej z pracy, 11 proc. skończy ją o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny. Jednak większość pracowników musi tego dnia pracować jak codziennie.

Przypomnieli również, że Wigilia jest dniem ustawowo wolnym od pracy w wielu krajach, m.in. w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji i na Węgrzech. Natomiast Wielki Piątek jest wolny od pracy w 15. krajach Unii Europejskiej, m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Cyprze, Łotwie, Malcie, Finlandii, Portugalii, Słowacji i Szwecji.

W uzasadnieniu posłowie wskazali, że zaproponowana ustawa nie będzie wprawdzie miała wpływu na budżety samorządów, ale może skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa, ponieważ zmniejszą się wpływy z podatku VAT o ok. 600 mln zł.

Nowe przepisy mogłyby wejść w życie już w przyszłym roku.

Obowiązująca u nas ustawa o dniach wolnych od pracy określa, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.