Nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku rozgrzewa serca Polaków w całym kraju oraz za granicą. 13 stycznia po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Intensywne przygotowania do akcji trwają również w Bytomiu, gdzie w wielką zbiórkę zaangażowali się między innymi harcerze, przedszkolaki i cykliści.

Finał 27. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia, a pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

Na bytomski finał WOŚP zapraszamy już od godziny 11.00 do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla, dokładnie w okolice muszli koncertowej. Na scenie pojawią się między innymi: Jankes, Wioletta Wojniak, Audiogram, Dym KNF i Weronika, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Pudelsi. Tuż przed występem Pudelsów bytomski park rozświetli „Światełko do nieba”. 

Wszystkie szczegóły dotyczące koncertów znajdują się na plakacie poniżej.

Finałowi  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszyć będzie szereg innych imprez w naszym mieście. Jedną z atrakcji bytomskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie możliwość zwiedzania 13 stycznia Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu – Szombierkach. Bilety wstępu w formie cegiełki (10 zł) zostaną przeznaczone na zbiórkę WOŚP, jaka będzie prowadzona w tym dniu podczas 27. finału akcji. Zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania perły architektury postindustrialnej w wyznaczonych godzinach. Wstęp będzie możliwy o godzinie 10.00, 11.00, 12.00 oraz 13.00. Dla miłośników poprzemysłowej architektury niedzielna impreza będzie z pewnością nie lada gratką.

Kolejną imprezą towarzyszącą WOŚP będzie tradycyjny przejazd rowerzystów po Bytomiu. Cykliści już od 10.30 będą się zbierać na Rynku, by o 11.00 wspólnie wyruszyć ulicami naszego miasta, aby wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Do niedzielnej, 13 stycznia akcji włącza się również Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej "Garnizon Górnośląski" i ProFort Centrum w Bytomiu – Miechowicach. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji. Będzie wystawa pojazdów wojskowych, kuchnia polowa z pyszną grochówką i żurkiem, a wszystkim, którzy odwiedzą ProFort Centrum będą umilać czas zespoły - AmigosUnited, Teoria Chaosu oraz znany już bytomskiej publiczności Rusty Rage. Początek imprezy o 15.00.